Zorgcijfers · Vlaamse Ardennen
Horebeke heeft vier keer zoveel rusthuisplaatsen als het Vlaamse gemiddelde
Horebeke telt 22,2 plaatsen in een woonzorgcentrum per 100 inwoners van 65 jaar of ouder. Vlaanderen gemiddeld: 5,5. Maarkedal, een paar kilometer verder, staat met 18,6 op de derde plaats van alle 285 Vlaamse gemeenten.
Wat de cijfers zeggen
De drie Vlaamse gemeenten met de meeste woonzorgplaatsen per 65-plusser zijn Horebeke (22,2), Pepingen (19,4), Maarkedal (18,6). Twee daarvan liggen in de Vlaamse Ardennen.
Horebeke heeft 123 plaatsen in twee woonzorgcentra, en 50 assistentiewoningen. Voor een gemeente van 2.020 inwoners is dat veel. Zoveel plaatsen vul je niet alleen met de eigen ouderen: wie er woont, komt voor een deel uit de omliggende gemeenten.
Dichter bij de steden is het omgekeerd. Ronse heeft 3,6 plaatsen per 100 65-plussers, Oudenaarde 5. Over de vijftien gemeenten samen zijn het er 5,9, iets boven het Vlaamse gemiddelde. De plaatsen zijn er dus, maar ze liggen niet altijd in de gemeente waar de vraag is.
Voor een familie betekent dat soms een woonzorgcentrum in een dorp verderop. Voor een woonzorgcentrum in een kleine gemeente betekent het vaak personeel dat van verder moet komen.
Plaatsen in woonzorgcentra per 100 inwoners van 65+
- Horebeke22,2 · 123 plaatsen
- Maarkedal18,6 · 295 plaatsen
- Brakel8 · 292 plaatsen
- Kluisbergen7,4 · 108 plaatsen
- Wortegem-Petegem6 · 86 plaatsen
- Herzele5,9 · 241 plaatsen
- Kruisem5,8 · 201 plaatsen
- Lierde5,8 · 95 plaatsen
- Zottegem5,7 · 382 plaatsen
- Zwalm5,3 · 100 plaatsen
- Geraardsbergen5,3 · 410 plaatsen
- Oudenaarde5 · 377 plaatsen
- Oosterzele4,1 · 124 plaatsen
- Gavere3,9 · 120 plaatsen
- Ronse3,6 · 199 plaatsen
Het streepje is het Vlaamse gemiddelde: 5,5.
Alle cijfers
| Gemeente | Plaatsen woonzorgcentrum | Per 100 65+ | Assistentiewoningen | Samen per 100 65+ (2025) |
|---|---|---|---|---|
| Horebeke | 123 | 22,2 | 50 | 31,2 |
| Maarkedal | 295 | 18,6 | 27 | 20,5 |
| Brakel | 292 | 8 | 76 | 10,3 |
| Kluisbergen | 108 | 7,4 | 20 | 13,1 |
| Wortegem-Petegem | 86 | 6 | 7 | 6,6 |
| Herzele | 241 | 5,9 | 139 | 9,4 |
| Kruisem | 201 | 5,8 | 28 | 7,3 |
| Lierde | 95 | 5,8 | 32 | 7,9 |
| Zottegem | 382 | 5,7 | 238 | 8,7 |
| Zwalm | 100 | 5,3 | 0 | 5,5 |
| Geraardsbergen | 410 | 5,3 | 206 | 8,3 |
| Oudenaarde | 377 | 5 | 149 | 7,1 |
| Oosterzele | 124 | 4,1 | 71 | 6,5 |
| Gavere | 120 | 3,9 | 91 | 8,2 |
| Ronse | 199 | 3,6 | 177 | 6 |
| Vlaams Gewest | 83.191 | 5,5 | 36.325 | 8 |
Bronnen en werkwijze
Plaatsen 2026: Provincies in Cijfers, Departement Zorg: capaciteit woonzorgcentra en assistentiewoningen, 2026. Erkende plaatsen, plus plaatsen waarvan de erkenning in onderzoek is.
Woonzorgcentra en assistentiewoningen samen, 2025: Statistiek Vlaanderen: woonzorgcentra en assistentiewoningen, 2025. In die reeks staat Horebeke met 31 eveneens op de eerste plaats.
Het cijfer voor de vijftien gemeenten samen is zelf berekend: de plaatsen gedeeld door het aantal 65-plussers op 1 januari 2026 (Statbel). Een gemeente telt de plaatsen die er liggen, ook als de bewoners van elders komen. Waar de bewoners vandaan komen, staat niet in deze bronnen.
Opgezocht en geschreven door Jules De Sutter, ergotherapeut in de Vlaamse Ardennen, op 5 november 2026. Vragen of een fout gezien? Mail naar info@desutterdigitalcare.be.
Jouw gemeente
Hoeveel ouderen wonen er, en welke woonzorgcentra en andere voorzieningen zijn er? Elke Vlaamse gemeente heeft een eigen pagina, met een fiche die je op je eigen site kan zetten.